Haber

Son Dakika Haberi: CHP’de cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura çıktı! Özel 682, Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda başkanlık için yarışan Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy alırken salt çoğunluk sağlanamadı. oyİkinci cinsiyete bırakıldı.

CHP DELEGELERİ SANDIKTA

Şu ana kadar 7 genel liderin görev yaptığı CHP’de 1366 kongre delegesi yeni lideri belirlemek için sandık başına gitti. Ankara “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kongresi” sloganıyla Spor Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel, İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen 38. Olağan Kurultay’da yarışıyor. Eski Milletvekili İlhan Cihaner ve eski Başbakan Örsan Kunter Öymen yarıştan son anda çekildi. Saat 21.00’de başlayan oy verme işlemi sona erdi. Başka bir salonda yapılan oy verme işleminde ise kongre delegeleri 23 sandıkta tercihlerini yaptı.

SEÇİM İKİNCİ TİPE GELİYOR

Kurultayda Özgür Özel 682 delegenin, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 delegenin oyu aldı. Salt çoğunluk sağlanamadığından seçim ikinci türe bırakıldı. İkinci tür oy verme işlemi ise saat 23.45’te başlayıp 01.00’de sona erecek.

ÖZGÜR ÖZEL: MECLİSİMİZDEN BAYRAK DALGALANANLARA SELAMLAR

Kongre bitmeden konuşma yapması beklenen reformcuların adayı Özgür Özel salona girdi. Özel bir konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı: Özgür Özel şunları söyledi: “Bu sabah Rize Pazar’da biri uyandı. Bu sabah Isparta Yalvaç, Edirne Keşan’da biri uyandı. Bu sabah Tekirdağ Malkara, Sinop Erfelek’te biri uyandı. Konya Taşkent’in 81 il ve 973 ilçesinde bu sabah birileri uyandı, birileri uyandı partiye gitti, televizyonu açtı, çay demledi ve ‘Halkımız yakında gelecek, kongreyi izleyeceğiz’ dedi. Babamızın evinde çay demleyen, bacaları tüten, bayrak dalgalandıranlara kongremiz, Memleketim, Ökkeş Amca’nın Osmaniye’sine, Ecevit’in Zonguldak’ına, Sayın Genel Liderimizin Tunceli’sine, Dersim’e, Uşak’a, Trabzon’a ve Karadeniz’e selam olsun. Manisa’ya ikinci memleketim deyince içindeki hüznü çıkardı, güzel Marmara’m, selamlar, selamlar Trakya’ya, selamlar Van’a, Mardin’e, Güneydoğu’ya.

“DEMİRTAŞ’A, KAVALA’YA SELAMLAR”

Memleketimin dört bir yanında altı oklu bayrağı dalgalandıranlara, Soma’da, Zonguldak’ta, Bartın’da yüzlerce metre yer altında çalışanlara, İzmir’de Agrobay’da direnen kadınlara, can veren Can Atalay’a, Tolga’ya. Bakırköy Silivri’deyiz. Şardan’a, Osman Kavala’ya, Selçuk Mızraklı’ya, Selahattin Demirtaş’a selamlar. Sizlerle aynı çatı altında olmak, aynı havayı solumak, aynı partide siyaset yapmak büyük bir onur. Herkese merhaba.

“BİZ İSMET PAŞA’NIN PARTİSİYİZ”

Bugün ülkemizin her köşesini kollarıyla saran, yaprakları her insana umut veren asırlık ulu çınar ağacımızın gölgesine geldik. Geçmişten gelen büyük bir mirası taşımanın yanı sıra gençlerin gelecek hayallerini de hedefimiz olarak gören biziz. BOP Eş Genel Başkanının ABD’de 1 Mart Muhtırası’nda verdiği sözü tutmak için gelip Meclis’e dayattığı Deniz Baykal’ın partisiyiz. Biz, ülkemizi çok partili rejimle barıştıran, kaybettiği ilk seçimden sonra ‘Bu benim en büyük zaferim’ diyen Batı Cephesi’nin ‘ne zalim ne mazlum’ komutanı İsmet Paşa’nın partisiyiz.

“TARİHİMİZDEKİ İKİ BÜYÜK KONGRE, PARTİMİZİ İktidara Getirdi”

38. kongremizdeyiz. Birinci kurultay olarak gerçekleştirilen 1927 kurultayımızın açılış konuşmasında Atatürk, “Bu, CHP’nin ikinci kurultayıdır.” Paşa diyor ki, ‘İlkini biz Sivas’ta yapmadık mı?’ Bu tabir bizim kongremizi diğer tüm partilerin kongrelerinden farklı kılmaktadır. CHP Kongreleri sadece kendi partimizi değil, ülke siyasetini de şekillendiriyor ve şekillendiriyor. Bugün buraya sadece partimize genel bir lider seçmek için gelmedik. Yeni bir hikaye başlatmak ve Türk siyasetini yeniden şekillendirmek için buradayız. Özellikle tarihimizin iki büyük kongresi ülkemize önemli hedefler koymuş ve partimizi iktidara getirmiştir.

“PARTİMİZ 44 YILDIR HÜKÜMETTE OLAMADI”

Burada bize ve kendinize yeni bir görev vereceksiniz. Bu misyon, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında CHP’yi yeniden iktidara getirme görevidir. Partimiz 1979’dan bu yana 44 yıldır keyifle iktidara gelemedi. İyi niyetli çabalarımıza rağmen 44 yıldır bunu başaramadık. Aslında ikinci yüzyılın ilk kongresindeyiz. Sizi sadece başkan ve parti konseyi seçecek olan 38. Olağan Kurultay delegeleri olarak görmüyorum. Bugün tribünlere baktığımda, sahaya baktığımda, gözlerinizin içine baktığımda her biri tertemiz, sosyal demokrasiyi benimsemiş, pırıl pırıl partililer ve partinin tarihini bilen gençler görüyorum. 44 yıldır delegelerimizin verdiği misyonu yerine getirememiş olmamızın bedelini hem partimiz hem de ülkemiz ödemiştir. CHP iktidarda olmadığı sürece ülkeyi sağ partiler yönetiyordu.

“HESAP NE KEMAL BEY ÖDÜYOR, NE ÖZGÜR ÖZEL”

Cumhuriyetin kuruluşunda büyük rol oynadığımız, bugüne kadar değişimi sağlayamadığımız ve iktidar olamadığımız Cumhuriyetin ikinci yüzyılına, çürümüş bir adalet sistemi ve nüfusla giriyoruz. yarısı yoksulluk sınırının altında yaşıyor. CHP’nin seçim kaybının maliyetini konuştuğumuzda bazı arkadaşlarımız olaya dar bir perspektiften bakıyor ve ‘Hepimiz oradayız, neden faturayı sadece Kemal Bey ödüyor?’ diyor. Ne Sayın Kemal ne de Özgür Özel faturayı ödemiyor. Ancak dünyanın en güzel ülkesinde yaşayıp başka ülkelerde hayal kuran gençlerimiz bunun bedelini ödüyor. Cumhuriyet bir yas rejimi değildir. Beceri, yas tutulacak acıya son verecek, yaslı gözlerden yaşları silecek. Cumhuriyet anneleri, çocukları, babaları güldürmek demektir.

“SERTLİK İSTEME YOLCULUĞU”

Sokağın sesini duymazdan gelemeyen yüreklerimiz, umutsuzluğa kapılmayacak delegelerimiz var. Altı okumuzdan utanmayacak, sokaklardan, meydanlardan korkmayacak bir parti anlayışına hızla evrilecek durumdayız. Bizler, kaybedilen seçimin ardından hiçbir şey olmamış gibi davranılmasına, hatta bu ağır yenilginin sorumluluğunu bile üstlenmemeye karşı çıkanlarız. Bir yolculuktayız, bu ‘söz veriyorum’ deyip yola çıkıp kırdıklarımızdan af dileme yolculuğudur.

“ORTADOĞU YİNE ATEŞ ÇEVRİMİ”

Bakın Ortadoğu yine ateş çemberi. Terör örgütü Hamas’ın sivillere attığı füzelerle gerçekleştirdiği katliam, İsrail’in devlet terörüne dönüştü. CHP olarak terörün her türlüsüne ve İsrail’in devlet terörüne asla seyirci kalamayız. CHP son seçimi kazanamazken, “Bize yetki verin, Filistin sorununu çözelim” demesi toplumda ciddiyetsiz algılanıyor.

“CHP’DE HİÇBİR HANÇER YOK”

(Kılıçdaroğlu’nun açıklaması: ‘Seçime sırtımda hançerlerle girmek zorunda kaldım.’) Hiç kırılmadım. CHP’de hançer yoktur, hançerleyecek kimse de yoktur. En iyi siz bilirsiniz ki ne partinin ne de partililerin hançerleri vardır ama kılıçları da yoktur. Seçimlere 2 gün kala görevlendirdiğiniz bir arkadaşıma sordum, bahsettiğiniz kişinin Hasan Cengiz olduğu ortaya çıktı. Bu Cengiz bir kılıç getirdi ve şunları paylaştı: ‘Fark yaratanlar için kılıçlar çekildi.’ Değişim diyenlere karşı kılıç çekenlere sempati duyuyorum.

“PARTİYİ DAHA İYİ YÖNETECEĞİMİZİ İDDİA EDİYORUZ”

Bu partinin ilk delegeleri Sivas Kongresi delegeleridir. Bugün birkaç saat sonra oy verecek olan seni, zarfa koyana kadar tanıyan, sonra da seni değersiz gören bir yaklaşımı asla kabul etmiyorum. Partiyi daha iyi yöneteceğimizi iddia ediyoruz. Bu delegeyi altı ayda bir Ankara’ya davet edeceğimiz, onlarla ülkenin temel meselelerini konuşacağımız, gerekirse gruplara ayrılacağımız, bu ülkeyi bu parti yönetiyor diyeceğimiz bir katılım sözü veriyorum.

“BU MİLLETİN ÇOCUKLARINI CHP’DE GÖRECEKSİNİZ”

Geçmiş dönemimizde çok kritik bir dönem yaşandı. En üstte Rusya-Ukrayna savaşı, doğuda Azerbaycan-Ermenistan savaşı. Tayyip Erdoğan Tahıl Koridoru ile dünyaya gösteriş yaptı ama bunu bize anlatacak bir başkan yardımcımız yoktu. Teknofest’e tüm gençler ilgi gösterirken savunma sanayinde bir yöneticimiz yoktu. Dün saçma sapan bir tweet dolaşıyordu, o tweetle bizim hiçbir ilgimiz yok. Yarın Parti Meclisi listesine baktığınızda Türkiye genelinde yabancı bir politikacı, bir teknoloji şirketinin Ar-Ge’sine başkanlık eden bir kişidir. Savunma sanayinde uzmanlaşmış emekli bir tuğamiral. Hangi alanda mevcut olursa olsun bilim adamlarından. Ama geçmişte CHP’ye, Atatürk’e kötü konuşanları değil, bu ülkenin çocuklarını göreceksiniz.

“SİZE ERDOĞAN’I YAŞAYABİLECEK BİR CUMHURBAŞKANI TAVSİYE EDİYORUM”

Bu kongrede size oyu Tayyip Erdoğan’a yakın olan, onun gibi sert konuşabilen bir lideri önermiyorum. Size Erdoğan’a benzemeyen ama Erdoğan’ı geçebilecek bir lider öneriyorum. Eğer miting yapacaksanız zam üzerinden yapacaksınız. Öyle miting yapalım, AK Parti ve MHP’liler mi arkanızda, yoksa hükümet mi? Sokaktan korkmayan bir CHP lideri olacağıma söz veriyorum.

“ÜÇ HAFTA SONRA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Her 6 ayda bir delegeleri Ankara’ya davet edecek, ülkeyi konuşup anlaşmaya varacağımız, bu ülkeyi bu parti yönetecek dedirtecek bir katılımın müjdesini veriyorum. 2014 yılından bu yana aynı yardımlar örgüte gönderiliyor. 9 katına çıkması gerekirken aynı paralar yatırılıyor. Fiyat güncellenecektir. Tam 9 katı daha fazla kuruluşa gönderilecek. Charter değişikliği hepimizin istediği şeydi. Zeynel Emre yaz boyunca yapacağız dedi. Artık üç hafta sonra olduğu söyleniyor. Üç hafta sonra buradayız ve tüzüğü değiştireceğiz. Düzenleme hızlı bir şekilde gerçekleşmiyor. Zeynel’in sözlerinden vazgeçmeyeceğim. Ama asıl düzenlemeyi yerel seçimlerden sonra iyice düşünerek, bir daha aşınmayacak şekilde yapacağım. Ben, 2015 yılında Manisa’da yapılan ön seçimde yüzde 86 oyla siyasetin içinde olan ve Türkiye rekorunu kıran bir evladınızım. Sayın Liderimiz Adalet Yürüyüşü videosunu gösterdiniz, oradaydık. Bu yükü omuzlarımıza yüklemeyin. 39 milletvekili verilirken biz yoktuk, Oğuz Kağan Salıcı yanınızdaydı. “Gizli protokol yapılırken biz orada değildik.”

KILIÇDAROĞLU: KEŞKE YÜZÜME SÖYLEseydin

Özgür Özel’in konuşması Sonraki , CHP Genel Başkanı ve adayı Kılıçdaroğlu söz aldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle: “Uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Ancak bir arkadaşımız partinin dış politika danışma kurulunun olduğunu ve o kurulda iki başkan yardımcımızın bulunduğunu bilmiyorsa ben görevlendiririm. oraya soru işareti koymak lazım. Ben de eleştiriye açığım, olduğu kadar.” Hiç kimse eleştiriye açık değildir. Başbakan’da beni eleştiren kimsenin sözünü kesmiyorum, keşke burada söylediklerinizi yüzüme söyleseniz, uzun süredir birlikte çalışıyoruz.

“PARTİ’NİN TÜM HESAPLARI DENETLENİYOR”

ABD ve İngiltere’ye neden gittiğimi hâlâ öğrenmediyse; Teknolojiyi Türkiye’ye getireceğiz, eğer hala bunu bilmeyen ve partide çalışan biri varsa beni dinlemiyor demektir. Kuruluşlara gönderilen paralar; Aslında kanun yüzde 40 diyor. Madem yüzde 40’ını göndermedik, mali rapora neden evet dediniz? Bu tarafın tüm hesapları denetlenmektedir. Anayasa Mahkemesi ve Sayıştay tarafından denetleniyor.

“ÖRGÜT YOK GİBİ, YALNIZIM”

Zaten ömür boyu başkan olmak gibi bir şeyim yok. Bundan bir ay önce iki il başkanımız İstanbul’da etap teslim töreni düzenledi. Ben de yeni lidere teslim olmayacak mıyım? Sanki hiçbir organizasyon yokmuş gibi tek başımayım. Olayları çarpık bir şekilde anlatmak doğru değil. Genel liderin sağduyuya sahip olması gerekir. Özgür kardeşimi seviyorum, uzun zamandır birlikteyiz. Belediye başkan adayı olacağım dedi ve öyle de oldu. Milletvekili olacağım dedi ve öyle de oldu. Genel liderlerde çifte standart yoktur. İşin özü bu. Sana inanıyorum. Her kuruşun hesabını vermeye hazırız.”

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler