Haber

Almanya, Gazze’nin kontrolünün BM’ye devredilmesini teklif etti

ABD merkezi haber sitesi Politico, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınların ardından Almanya’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) kentin kontrolünü ele geçirmesini önerdiğini yazdı. Politico, Almanya’nın hazırladığı, Gazze’nin geleceğine ilişkin senaryoların değerlendirildiği 2 sayfalık resmi olmayan belgeye ulaştı.

‘MISIR BÖYLE BİR SORUMLULUK ÜSTLENMEK İSTEMİYOR’

Belgede, “İsrail’in amacını paylaşıyoruz: Hamas bir daha asla İsrail’i ve vatandaşlarını terörize edecek bir konuma getirilmemelidir.” ifadesi yer alıyordu. İsrail’in Gazze’yi tekrar işgal etmesi veya Filistin veya Mısır’ın Gazze’yi kontrol altına alması gibi senaryoların ele alındığı belgede, Filistin ve Mısır’ın böyle bir sorumluluk istemeyeceği, İsrail’in Gazze’deki varlığının siyasi olarak istenmediği vurgulandı.

Belgede, BM’nin Gazze’yi kontrol altına almasının “Gazze’nin BM şemsiyesi altında uluslararasılaşması” anlamına geleceği, bu noktadan sonra “dikkatli bir geçiş sürecinin” yaşanabileceği belirtildi.

‘BM’NİN GÖREVİ SINIRLARI KORUMAK’

Filistinli BM Misyon Temsilcisi Abdalrahim Alfarra, Politico’ya yaptığı açıklamada, BM’nin Gazze’nin kontrolünü ele geçirmesinin “kabul edilemez” olduğunu belirtti. BM’nin görevinin sınırları korumak ve iki devletli çözüm için çalışmak olduğunu belirten Alfarra, bu belgeyle ilgili Filistin yönetimiyle herhangi bir istişare yapılmadığını kaydetti.

Gazze’nin geleceği hakkında konuşmadan önce mevcut durumun tartışılması gerektiğini belirten Alfarra, “Şu anda halkımızı nasıl savunmamız gerektiğinden bahsetmiyorlar.” (DIŞ HABER)

karapurcek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu